Ceny nemovitostí? Očekávám mírnou regulaci…

23.11.2021

Téměř každý den dostávám od klientů otázku, co si myslím o stávajících cenách nemovitostí a jejich vývoji. Je součástí mé práce nad tímto tématem přemýšlet. Odpověď ale, i díky covidu, není úplně jednoznačná.

Pokud si zadáte do google vyhledavače klíčová slova například "ceny nemovitostí 2022", tak na Vás v drtivé většině vyskočí články o tom, že developeři odhadují růst cen nemovitostí. Upřímně řečeno u developerských projektů ani já neočekávám nějaký výrazný pád, už kvůli tomu, že developeři jsou tlačeni trhem se stavebními materiály, který zaznamenal velké zdražení.

Nicméně k určitému "šetření" ze strany klientů u developerských projektů dochází. Je to ale trochu šalamounské. Protože zatímco v roce 2016 byla průměrná velikost prodávaného bytu v Praze 70m2, tak nyní je to 65m2. V absolutní ceně jsme tedy o něco níže, ale u ceny za metr se to říci nedá.

Jistě jste zaznamenali krok ČNB, která v listopadu zvýšila základní úrokovou sazbu z 1,5 na 2,75 procenta. Mimochodem takové skokové navýšení zde nebylo od roku 1997. Nebudu se zabývat tím, co vlastně ČNB tímto krokem sleduje, jestli se jedná o vyhlášení "války" inflaci v ČR nebo něco jiného, nejsem povoláním ekonom.

Tento nárůst znamená řekněme absolutní zdražení hypoték koncovým klientům - tedy pokud jste pár měsíců zpět platili za jeden milion korun na hypotéce se splatností 30 let něco do 4 tisíc korun, tak nyní se budete blížit (nebo spíš překročíte) částce 5 tisíc korun.

Očekávám tedy, že někteří investoři pustí svoje byty, které nyní pronajímají a zároveň ubyde investorů, kteří byty právě na pronájem kupují. Jelikož se nyní dostáváme (v Jihlavě) na návratnost takové nemovitosti lehce pod 30 let. A uznejte sami. To už nedává moc smysl. Výše nájmu v některých případech už ani nepokryje splátku hypotéky. Mimochodem v jednom rozhovoru se o tomto trendu zmiňoval i bývalý šéf Komerční banky Radovan Vávra.

Důsledkem tak může být to, že se na trhu objeví více menších bytů a jejich hodnota přirozeně o něco klesne.

Mé (subjektivní) očekávání je takové, že větší byty a nemovitosti v lepších lokalitách si svojí cenu podrží. U menších nemovitostí může dojít k jisté regulaci cen. Každopádně přesně na tuto otázku neodpoví ani ti nejlepší ekonomové u nás.